KATALOG 163-ZAPOWIEDZ NOWOSIELSKI 163 KOZAK 163 JONIAK DOBKOWSKI 163 LINKE 163

289. Jerzy NOWOSIELSKI

Kategoria: Katalog aukcyjny
Cena: 5000 zł

KOMPOZYCJA GEOMETRYCZNA

Akwarela, ołówek, papier; 29,5 x 20,5 cm

Sygnowany ołówkiem l.d.: J.N.

Estymacja 6500 - 7000

Jerzy NOWOSIELSKI

1923 Kraków – 2011 Kraków

W 1940 zaczął studia w Kunstgewerbeschule w Krakowie. W 1942 przebywał przez niecały rok w Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem. Studiował tam sztukę malowania i historię ikon. Po powrocie do Krakowa w 1943 nawiązał ponowne kontakty z kręgiem przyszłej Grupy Krakowskiej. Po wojnie kontynuował studia w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa (1945-1947). Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 r. pokazał obrazy utrzymane w nurcie abstrakcji geometrycznej. W latach 1957-1962 był pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, następnie w Akademii krakowskiej, gdzie wykładał na Wydziale Malarstwa do 1993 r.. W drugiej połowie lat 50. osiągnął charakterystyczny styl aktów, pejzaży i scen figuralnych we wnętrzach, który zawdzięczał swej fascynacji ikoną i doświadczeniom z malarstwem sakralnym. Artysta powszechnie uznawany był za autorytet w dziedzinie sztuki zakorzenionej w wartościach duchowych.

Zapytaj o produkt

okladka 163 strona
NAJBLIŻSZA AUKCJA ZA:
0
1
Hour
4
2
minut
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje o przedmiotach i aukcjach

Joomla Extensions powered by Joobi